Homeopatický lék, na rozdíl od léku klasického, neúčinkuje chemicky, nýbrž stimulací vlastních obranných mechanismů v organizmu. Z této skutečnosti lze odvodit dva důležité závěry:
 •   Homeopatika mmohou být použita všude, kde lze předpokládat možnost návratu onemocnění do stavu zdraví. Za nevratné jsou považovány například zhoubné nádory, prudce probíhající bakteriální infekce, všechny stavy vyžadující chirurgické řešení, tam, kde je nutno dodávat tělu chybějící látky – např. insulin u cukrovky atp.
 •   Vzhledem k mimořádnému zředění je homeopatický lék bez nežádoucích, vedlejších účinků, typických pro léky chemické. Je tedy pro nemocné zcela bezpečný. Homeopatika tak nemají žádné omezení věkem a bez obav se používají nejen u těhotných žen, seniorů a dětí, ale navíc všichni jedinci bez rozdílu užívají léky ve stejné dávce, neboť v jejím případě nepodáváme vážitelné množství chemikálie, nýbrž pouze informaci, která se nedá předávkovat. Jistým rizikem praktického používání homeopatie je právě subtilnost zákona podobnosti. Pacientovi totiž pomůže pouze takový lék, který tento zákon naplňuje. Špatně zvolený homeopatický lék mu neuškodí, ale také nepomůže.

Homeopatika hrají velkou roli při samoléčbě jednoduchých onemocnění, především pro vysokou bezpečnost a bezrizikovost. K tomu je ale vhodné říci, že pro nemocné v rámci samoléčby je vhodnější zakoupit si komplexní (vícesložková, polykompozitní) homeopatika, která jsou již určena pro určitý typ potíží (např. pro chřipkové insekty, homeopatický sprej na rýmu, homeopatické oční kapky atp.). Jednosložková (monokomponentní) homeopatika vyžadují konzultaci s odborníkem na homeopatii.